JAK SPRÁVNĚ VYBRAT OKNA A DVEŘE PRO VAŠI NEMOVITOST


 Design, estetika a architektura 

Okna a dveře představují jeden z nejvýraznějších architektonických prvků Vašeho objektu. Volba jejich designu, barvy a provedení by měla být zejména při výměně stávajících oken a dveří konzultována s dobrým architektem, zkušeným projektantem nebo alespoň věrně vymodelována v některém z 3D grafických programů. Je totiž možné, že nová okna či dveře doplněné o designerské prvky (např. rozdělení velkých ploch meziskelní mřížkou či sloupkem) změní vzhled Vaší nemovitost o 100% k lepšímu při minimálních dodatečných nákladech. Necitlivé začlenění některých prvků či barevných kombinací může naopak vzhledu Vaší nemovitosti významně ublížit.

Pokud vyměňujete stará dřevěná okna za plastová, je zejména u malých oken (komory, koupelny, WC nebo obecně starší chalupy s malými okny) nezbytné vzít v úvahu větší šířku profilů, které mohou významně omezit prosklené plochy. Pokud by tento stav byl na závadu, lze řešit pevným zasklením nebo osazením oken jiné konstrukce (dřevo, hliník).

 
 Volba materiálu 

Volba materiálu profilů pro Vaše nová okna či dveře je velmi důležitá. Rozhoduje o vzhledu, životnosti, způsobu údržby - ale i o výsledné ceně zakázky.

Plastová okna či dveře z kvalitních plastů (neplatí pro nejlevnější marketová okna) mají vysokou životnost a minimální nároky na údržbu - nebudete muset nic natírat a i po několika desítkách let budou mít okna stále stejný vzhled. Na druhou stranu díky vzniku statické elektřiny na plastových dílech tyto díly přitahují prach a budete muset rámy či parapety často čistit.

Dřevěná okna či dveře i přes výrobu z lepených europrofilů vyžadují v průběhu životnosti obnovu zejména vnějších nátěrů. To je ale jejich jediná nevýhoda - jinak jsou příjemná a teplá na dotek, mají krásný vzhled i výborné izolační vlastnosti a lze je osadit i do historických či památkově chráněných objektů - osazení jiného typu oken u těchto objektů zpravidla nepovolí stavební úřad. Hliníková okna či dveře jsou prakticky nezničitelná, profily jsou zcela stabilní a přitom v porovnání s dřevěnými a zejména plastovými profily mnohem subtilnější. Tyto profily jsou i přes vyšší cenu ideální pro velké zasklené plochy, prosklené fasády, zimní zahrady či prosklené pergoly a terasy. Z hlediska architektonického i designérského je hliník jednoznačně nejvýhodnější volba - zejména u atypických objektů. Hliníkové profily vůbec nepřitahují prach a zůstávají dlouhou dobu i bez údržby jako nové - užitečná vlastnost zejména u špatně přístupných oken (výška, pevné zasklení, střechy).

 
 Členění a barva oken a dveří 

Barvy oken i dveří by měly být dokonale sladěny s typem a vzhledem nemovitosti a rovněž s barvou fasády. Okna i dveře mohou mít samozřejmě jiné barevné provedení interiérové a exteriérové strany. U některých typů nemovitostí se dosáhne výrazného efektu kombinací odlišné barvy rámu a křídel. Plastová a hliníková okna i dveře dodáváme v odstínech RAL, popř. v provedení imitace dřeva. Hliníková okna či dveře lze dodat i v eloxované úpravě.

Členění oken pomocí příček a doplňkových prvků doporučujeme opět nechat na návrhu architekta - členění by mělo být sladěno s tvarem oken a celkovým vzhledem nemovitosti. Lišty a meziskelní příčky nabízíme v mnoha variantách. Meziskelní příčky ovšem kromě toho, že tvoří významný designový prvek, mají jednu nevýhodu - tvoří drobný tepelný můstek a snižují izolační vlastnosti dvouskel.

 
 Zasklení oken a dveří 

Volba zasklení významně ovlivňuje tepelně izolační a průzvučné vlastnosti oken a dveří s velkým podílem prosklené plochy - např. balkonových. Nabízíme zasklení izolačním dvojsklem či trojsklem s argonovou či (dražší) kryptonovou náplní. Technické parametry skla definuje součinitel prostupu tepla U [W/m²K] a součinitel vzduchové neprůzvučnosti Rw [dB].

Standardní zasklení je nejlevnějším řešením zasklení a bývá provedeno pomocí dvouskel se součinitelem prostupu tepla U = 1,1 W/m²K.

Zasklení s nízkou tepelnou prostupnosí je vhodné pro nízkoenergetické a pasívní domy. Využívají se speciální typy skel, kryptonová výplň a tzv. teplé rámečky. Tepelná vodivost dosahuje až koeficientu U = 0,5 W/m²K.

Protihlukové zasklení realizujeme pomocí lepených bezpečnostních skel v kombinaci se speciální protihlukovou fólií. Takto provedená okna či dveře významně snižují hluk pronikající do objektu a jejich aplikaci lze doporučit v blízkosti zatížených komunikací, železnic a dalších zdrojů obtěžujícího hluku.

Bezpečnostní zasklení (nazývané podle implementované bezpečnostní fólie CONNEX) zvýší jen nepatrně (řádově o procenta) cenu zakázky, ale získáte skla, která se po úderu neroztříští a zůstanou kompaktní. To je vhodné nejen jako opatření proti násilnému vniknutí, ale i při zasklívání oken či dveří dětských pokojů a prvků velkoplošného prosklení. Skla dodáváme s různou úrovní bezpečnosti od nerozbitných až po neprůstřelná. Osazení skly kategorie CONNEX může být u některých pojišťoven mandatorní podmínkou pro uzavření pojistných smluv - doporučujeme se informovat va Vaší pojišťovně ještě před objednávkou dveří či oken.

• Odrazné zasklení pomocí tzv. tepelných zrcadel zajistí, že skla propouští viditelné světlo, ale vlnění v oblasti infračervené či ultrafialové odráží. Zasklení pomocí tepelných zrcadel sníží koeficient prostupu tepla dvouskel na hodnotu, které dosahují trojskla, a to při zachování hmotnosti dvouskel. V případě použití odrazného zasklení se dvěma odraznými fóliemi a trojsklem lze dosáhnout úžasného součinitele prostupu tepla až U = 0,4 W/m²K, který zcela postačuje pro luxusní pasívní domy.

 
 Izolační vlastnosti 

Izolační vlastnosti oken či dveří nezávisí pouze na použitém systému zasklení, ale rovněž na provedení profilů křídel a rámů a zejména na osazeném typu těsnících prvků profilů. Těsnící prvky lze rozdělit na profily s dorazovým a středovým těsněním.

Dorazové těsnění vykazuje nižší životnost, horší tepelně a zvukově izolační parametry a zejména nižší životnost, protože je vystaveno přímému působení povětrnostních podmínek. Jeho výhodou je nízká cena profilů a jejich snadné čištění. Profily s tímto typem těsnění jsou často osazovány do průmyslových prostor a panelových domů. Pro rodinné domy lze jejich použití doporučit pouze tam, kde je rozhodujícím parametrem cena zakázky.

Středové těsnění má prakticky neomezenou životnost, vykazuje výborné tepelně a zvukově izolační parametry, profily mají navíc mnohem lepší fyzikálně - technické parametry. Nevýhodou je vyšší cena a obtížnější čištění profilů. Profily s tímto těsněním lze využít i pro pasívní objekty.

Provedení profilů má vliv na izolační vlastnosti zejména u plastových a hliníkových oken či dveří - u dveří a oken dřevěných jsou koeficienty prostupu dány vlastnostmi dřevěného konstrukčního eurohranolu a obecně jsou velmi dobré. Hliníková okna či dveře pro exteriérové použití mají přerušený tepelný most a rovněž dosahují vynikajících tepelně izolačních vlastností. U plastových oken a dveří je situace složitější. Harmonizovaná norma ČSN EN 12608 dělí profilové systémy do tříd A, B a C, přičemž zejména profily třídy C (předepsaná tloušťka vnější stěny je pouze 2,5mm!!) vykazují velmi špatné hodnoty tepelně a zvukově izolačních koeficientů a zcela nevyhovující pevnost. Profily třídy C bývají vybavována zejména nejlevnější marketová okna (výjimečně i balkonové dveře). Tato okna je většinou i po osazení nutno pravidelně seřizovat, protože se kroutí, poklesávají a netěsní. Výjimečné nejsou ani situace, kdy po chvíli používání další seřízení již není možné, okna nelze otevřít či zavřít a je nutná jejich výměna. Výrobci se u těchto oken snaží zvýšit atraktivitu navyšováním počtu komor - to má však zpravidla pouze další negativní důsledky (ještě nižší pevnost), přičemž např. sedmikomorové profily třídy C vyžadují i dvojnásobně horší koeficienty tepelné a zejména zvukové prostupnosti, než mají kvalitní pětikomorové profily třídy A.

U firmy EM Trading máte jistotu, že vždy dostanete kvalitní okna i dveře, která s rezervou splňují požadavky třídy A. Pokud se rozhodnete objednat plastová okna u jiné firmy, měla by být informace o použité třídě první věcí, kterou si ověříte.

 
 Kvalita zpracování a použitých materiálů 

Kvalitní osazení oken zahrnuje kromě provedení vlastních oken celou škálu činností a komponentů. Je třeba použít okenní kování a ovládací prvky vhodné pro Váš typ oken, osadit parapety, podle požadavků rovněž instalovat další doplňky, jako jsou sítě proti hmyzu a vnitřní či venkovní clonící či bezpečnostní prvky. Při vybourávání starých oken a rámů jsou třeba bohaté zkušenosti s konstrukcí těchto stavebních prvků - jen tak lze minimalizovat poškození fasády či vnitřních omítek.

Firma EM Trading je Vám schopna dodat v rámci jedné montáže všechny výše uvedené prvky ve vynikající a léty ověřené kvalitě. Komplexní objednávka navíc znamená i atraktivní cenu při dodržení nejvyšší kvality. Samozřejmostí je úklid, zednické začištění a pochopitelně i profesionální záruční a pozáruční servis s bleskovou odezvou. O kvalitě naší firmy hovoří víc než slova reference - pokud máte dojem, že jsme schopni splnit Vaše náročné požadavky na 110%, věnujte prosím několik sekund odeslání nezávazné poptávky. Obratem se Vám ozveme na telefon či e-mail.